Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Képtelenek megegyezni arról, hogyan kellene Ukrajnát támogatni, miben lehet figyelembe venni Puytinék igényeit, és hogy például terrorista szervezet-e a Hamász.
Nyitókép: Jean-Luc Mélenchon pártja rendezvényén 2023. augusztus 27-én / forrás: Nicolas Guyonnet / Hans Lucas via AFP
***
A francia baloldal végletes megosztottságát mi sem szemléltette jobban, mint az Ukrajnának nyújtandó francia segítségnyújtásról szól parlamenti vita március 12-én a párizsi Nemzetgyűlésben.
A baloldali és zöld pártok Jean-Luc Mélenchon, az Engedetlen Franciaország (La France Insoumise) párt vezetőjének kezdeményezésére 2022 nyarán létrehoztak egy választási szövetséget, hogy elsimítsák addigi nézeteltéréseiket, de ez a szövetség, amely a nevének kezdőbetűiből álló betűszóval csak NUPES-nek neveztek, 2024 tavaszára gyakorlatilag szétesett, írja elemzésében az Euractiv.
Az uniós lap emlékeztet: a Szocialista Párt tavaly októberben felfüggesztették részvételüket a szövetségben, miután
Mélenchon pártja nem volt hajlandó terrorista szervezetnek nevezni a Hamászt.
Legutóbb pedig Emmanuel Macron elnök legutóbbi megjegyzése verte ki a biztosítékot, amikor nem zárta ki, hogy szükség esetén akár szárazföldi csapatokat is küldenének Ukrajnába.
Az Engedetlen Franciaország és a Kommunista Párt számára csak a tűzszünet és az ukrajnai határokról való tárgyalások megkezdése jelent biztosítékot, minden más csak az európai háborús veszély növelését. Éppen ezért március 12-én nemmel szavaztak Macron elnök újabb ukrajnai segítségnyújtási csomagjára, ugyanis úgy vélik, az csak olaj lehet a tűzre. Ehelyett azt javasolják, hogy az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) égisze alatt
rendezzenek egy nemzetközi konferenciát, ahol a háborús felek követeléseit megvitatják.
Az Engedetlen Franciaország álláspontja az, hogy nem szabad fegyvereket sem küldeni Ukrajnának, sőt, a legjobb megoldás az lenne, ha az uniós államok, köztük Franciaország kilépne a NATO-ból.
A francia Zöldek és a szociáldemokraták ezt önfeladásnak érzik, szerintük Putyin nem akar békét, és
naivitás azt hinni, hogy ha Európa enged a zsarnoknak, akkor jobb lesz a helyzet
- emlékeztet az Euractiv.
Nincs egyezség a baloldali pártok között Ukrajna leendő EU-tagságának kérdésében sem - a szélsőbal számára ez tabukérdés, Ukrajna nem lehet EU-tag, mert azzal csökkennének a francia fizetések, bajba kerülne a francia agrárium és a befektetések Kelet-Európa felé indulnának. Eközben a szocialisták és a zöldek lehetőséget látnak az ukránok csatlakozásában.
Az uniós lap megállapítja, hogy
három hónappal az EP-választások előtt a francia baloldal reménytelenül szétforgácsolt,
a politikai egység kialakításától egyre messzebb kerül.
--